Home

Уорън Бъфет защитава долара – ето какво каза

11.05.2023 8:00 3мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Уорън Бъфет защитава долара – ето какво каза

Световната общност е свидетел на значителна промяна в ролята на щатския долар като световна резервна валута - явление, известно като дедоларизация.

Неотдавнашните събития накараха влиятелни изпълнителни директори и инвеститори да се замислят над два важни въпроса. На първо място, обсъжда се дали Федералният резерв трябва да коригира политиката си на повишаване на лихвените проценти, която беше приложена миналата година за борба с устойчивата инфлация в условията на икономическо забавяне.

Този въпрос се преплита с второто питане: дали щатският долар постепенно губи статута си на доминираща световна резервна валута – позиция, която заема от края на Втората световна война.

Тези опасения са породени от заслужаващи внимание събития, като например съобщенията, според които Русия обмисля да използва китайския юан за международната си търговия. Освен това се появиха дискусии относно възможността Саудитска Арабия, ключов съюзник на САЩ, да фактурира износа си на петрол за Китай в юани. Инерцията на промените се ускори, като се твърди, че Франция проучва възможността да закупува газ от Китай, използвайки юани. Освен това се съобщава, че Бразилия и Китай обмислят да намалят зависимостта си от щатския долар в двустранните си търговски отношения.

Спекулации и предложения за нова резервна валута

Подобни събития подхранват спекулациите за упадъка на щатския долар, като в някои заглавия дори се предлага страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) да обмислят създаването на нова резервна валута. Освен това изглежда, че Индия започва да търгува в рупии.

Тези доклади заедно показват, че дедоларизацията на световната икономическа сцена е в ход. Привържениците на тази гледна точка твърдят, че щатският долар, някога предпочитана валута за световната търговия и финанси, губи своето превъзходство.

Критиците на администрацията на президента Джо Байдън и консерваторите са особено активни в прогнозите си за неизбежния упадък на щатския долар на световната сцена. Основата на този разказ се крие в историческия контекст на американската икономика, на която се пада почти половината от световния брутен вътрешен продукт (БВП) след Втората световна война.

Гледната точка на Уорън Бъфет за дедоларизацията

По време на събранието на акционерите на Berkshire Hathaway уважаваният инвеститор Уорън Бъфет изрази загриженост относно бъдещето на щатския долар като световна резервна валута.

Бъфет отговори директно, като изрази своята незагриженост по отношение на опитите на други държави да намалят зависимостта си от щатския долар. Той е твърдо убеден, че няма реална алтернатива, която да замени щатския долар като световна резервна валута.

Освен това той подчерта, че е важно да се поддържа доверието на гражданите в стойността на техните спестявания, тъй като прекомерното количество напечатани пари рискува да го подкопае.

Той призна, че изключителни обстоятелства, като например въздействието на COVID-19 пандемията, са довели до необходимостта от пакети за стимулиране и до дисбаланс между търсенето и предлагането, което в крайна сметка доведе до най-високите нива на инфлация от десетилетия насам. Федералният резерв реагира, като повиши лихвените проценти, които преди това бяха близки до нулата по време на пандемията, в опит да ограничи нарастващите цени на стоките и услугите.

Подобно на Бъфет, някои експерти, сред които Иън Бремър, основател и президент на Eurasia Group, смятат, че щатският долар е далеч от това да загуби статута си на световна резервна валута поради липсата на реална алтернатива.

Заключение

Въпреки стремежите на Китай е малко вероятно юанът да замени долара, тъй като Китай все още не разполага с необходимата защита на инвеститорите, качество на институциите и отвореност на капиталовия пазар, необходими за интернационализацията на валутата на страната.

В заключение, глобалният дискурс около дедоларизацията и потенциалния упадък на щатския долар като световна резервна валута привлече внимание. Влиятелни личности като Уорън Бъфет обаче запазват увереността си в позицията на щатския долар, подчертавайки липсата на реална алтернатива.

Въпреки че опасенията за инфлация и прекомерно печатане на пари продължават, бъдещето на щатския долар като доминираща световна резервна валута остава предмет на непрекъснати дебати и анализи.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ark Invest разпродава акции на Nvidia и купува акции на стрийминг компания

Във вторник, 25 юни 2024 г., Ark Invest, ръководена от Кати Ууд, осъществи значителни сделки с NVIDIA Corp и Roku Inc в условията на пазарна нестабилност.

26.06.2024 17:30 1мин. четене

БРИКС: Русия подкрепя подкрепя участието на Беларус в дейностите на съюза

Русия призова Беларус да заеме активна роля в дейностите на БРИКС, се казва в съвместно изявление на министъра на външните работи на Беларус Сергей Алейник и министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров след разговорите им в Минск.

26.06.2024 16:30 1мин. четене

Nvidia отбеляза отскок, невиждан от три години

Nvidia отбеляза забележително възстановяване във вторник, заличавайки голяма част от загубите след неотдавнашния спад.

26.06.2024 15:34 2мин. четене

2 акции от технологичния сектор, които може да си заслужават инвестицията

Инвеститорите са силно привлечени от технологичните акции поради техния потенциал за растеж и иновации.

26.06.2024 15:30 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.